Yirmilik dişler çıkarken yaşanan ağrılar ve yirmilik diş çekimi hakkında

Yirmilik dişler çıkarken yaşanan ağrılar ve yirmilik diş çekimi hakkında

mfg_searchterm:

Ağız ve Diş Sağlığı

02 Haziran 2012

Yorumlar Kapalı

4161 kez incelendi.

Genellikle yirmili yaşlarda görülen ve çıkmaya başlayan dişler en son çıkan dişlerdir ve bü yüzden yirmilik dişler diye adlandırılırlar. Bazı durumlarda geç çıktıkları için sığabilecekleri yerler bulunmamaktadır ve bu bir sorun olur yada düzenli bir biçimde çıkamadıklarından dolayı damaklarda dayanılmaz ağrılarak sebep olurlar.

Yirmilik dişler yer konusunda sıkıntılı olduğundan dolayı çıkarlarken diğer dişlere ve çene kemiğine aşırı baskılara sebep olurlar ve bunlar da beraberinde acı getirir. Hatta yirmilik dişler tam olarak çıkamayabilir ve gömülü kalabilirler. Bunların sonucunda enfeksiyonlar ve ağrılar da kaçınılmaz olmaktadır. Bu gibi durumlarda diş hekiminize hemen ulaşmanız gerekmektedir. Genelde diş hekimleri bu durumlarda hemen röntgen filmlerini çekerler ve ardından hangi dişlerinizin çekileceğine ve hangilerinin çekilmeyeceğine karar verirler.Yirmilik di%C5%9Fler %C3%A7%C4%B1karken ya%C5%9Fanan a%C4%9Fr%C4%B1lar 300x198 Yirmilik dişler çıkarken yaşanan ağrılar ve yirmilik diş çekimi hakkında

Diş çekimi için dişin gömülü olup olamamasının büyük önemi vardır. Çünkü diş gömülü değil de damantan çıkmış ise tamamen, ağrısı az olan bir çekim işlemi uygulanacaktır ve bunun için hastanın ağzı uyuşturulur. Eğer diş gömülü ise bu durumda çekim işleminden önce hastaya sakinleştiriciler de verilerek damağın dişin içinde kaldığı kısmı kesilerek dişin tamamının ortaya çıkması sağlanır. Daha sonra yine normal diş çekim işlemi uygulanarak yirmilik diş çekilir.

Diş çekim işlemi bittikten sonra kanamanın durdurulması gerekmektedir ve diş hekiminiz bununla hemen ilgilenecektir zaten. Ardından diş hekimiz size hangi yiyecekleri tüketip hangilerini tüketemeyeceğiniz ile ilgili bilgiler verecektir. Diş çekim ameliyatı sonrasında yüzde görülebilecek hafif şişlikler normal olmakla birlikte birkaç gün dinlendikten sonra normal yaşantınıza çok daha rahat ve eskisinden daha sağlıklı olarak dönebileceksiniz. Ayrıca doktorunuz size özel ilaç tedavisi önerir ise de bu öneriyi dikkate alıp uygulamanız hem diş sağlığınız hem de genel sağlığınız için önemlidir.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • yirmilik diş çıkarken?
  • yirmilik diş çıkarken ağrı?

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.