Yeşil Çayın Vücuda Faydaları Nelerdir

Yeşil Çayın Vücuda Faydaları Nelerdir

mfg_searchterm:

Yeşil Çayın Faydaları

20 Mart 2013

Yorumlar Kapalı

2077 kez incelendi.

Latince adı Camellia Sinensis olan bitkinin yapraklarından üretilen yeşil çayın içinde bulunan kateşin maddesi çay çok fazla işlem görmediği için kaybolmadığı için özellikle polifenolle ile birlikte çok etkili bir haldedir. Ve 5000 yıllık mucize bitki olarak Uzakdoğu ülkelerinden Çin ve Japonya da Güney Asya ülkelerinden de Hindistan da tıbbi tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

  • Yeşil çay en çok hangi ülkelerde kullanılmaktadır: Yeşil çay Çin, japonya ve Hindistan’da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ülkelerde özellikle tıbbi tedavi amacı ilede kullanılmaktadır.
  • Yeşil çay içmesi sakıncalı olabilecek kişiler kimlerdir: Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerin ve tiroid hastalarının yeşil çay içmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.
  • Yeşil çayda en çok hangi vitamin bulunur: Yeşil çay özellikle E vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir.

Yapılan birçok klinik araştırmalar sonucu faydaları ortaya çıkarıldığı gibi Troid hastaları, bağışıklık sistemi zayıflamış olan ve herhangi bir kronikleşmiş rahatsızlıkları olan kişilerin doktorlarına danışmadan kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Doğru bir şekilde hazırlanıp tüketilen yeşil çayın vücut için son derece yararlı olduğu bilinmektedir. Yeşil çayın içindeki faal olan kateşinler, EGCG yani epigallokateşin galat, polifenoller, flavonoidler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra E vitamini açısından zengin olan 5000 yıllık mucize bitki de krom, manganez, selenyum, çinko bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra içeriğinde phytochemical bileşikler karotenoidler ile tokoferol, askorbik asit yani 8C vitamini) ve mineraller de bulunmaktadır. Doğanın insanlara sunduğu bir armağan olan çay güçlü bir antioksidandır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.