Yeşil Çayın Sağlıklı Yaşamaya Etkisi Varmıdır

Yeşil Çayın Sağlıklı Yaşamaya Etkisi Varmıdır

mfg_searchterm:

Yeşil Çayın Faydaları

23 Mart 2013

Yorumlar Kapalı

1384 kez incelendi.

 

Aynı Camellia Sinensis adlı bitkiden elde edilen siyah ve yeşil çaylar farklı şekillerde üretilirler. Her iki çayda da kafein bulunur fakat yeşil çayda bulunan kafein oranı düşüktür. Siyah çaydan daha az işlem gördüğünden dolayı yeşil çayın antioksidan miktarı çok daha fazladır.

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olan yeşil çayın üretimi için ülkemiz çok ideal bir durumdadır. Çünkü çay üretimi yapan ülkelerde ürünlere bakteri ve mantar tarzı hastalıklar ile birlikte bitkilerde hastalığa sebebiyet veren 150 çeşidin üzerinde olan böcek türü bulunmaktadır. Bu böceklerle ve hastalıklarla zirai ve kimyasal mücadele yapılmaktadır. Böyle bir durumun sonucunda çay yaprakları üzerinde kalan ilaç kalıntıları insan sağlığına zararlı 70 çeşit pestisid kalıntısını da beraberinde getirmektedir. Çevre bilimi ekolojik şartlar nedeni ile Türkiye de üretilen çaylar tarımsal olarak kimyasal zirai mücadele ilaçları kullanılmadığı için pestisid kalıntıları ülkemizde yetişen çaylarda bulunmamaktadır.

  • Yeşil çay başka çaylarla karıştırılıp içilebilir mi:

Dünya genelinde sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olan yeşil çay gerek tadı gerekse kimyasal yapısından dolayı birçok bitki çayları ile karıştırılıp tüketilebilir.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • yesil cayin zarari varmi?
  • çay nerelerde üretilir?

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.