Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

mfg_searchterm:

Yeşil Çayın Faydaları

26 Mart 2013

Yorumlar Kapalı

2016 kez incelendi.

Yeşil çay Camellia Sinensin adlı bitkinin yapraklarından üretilmektedir. Özellikle Uzakdoğu ve Asya ülkelerinde hergün tüketilen çayın yapılan uzun araştırmalar sonucunda vücut için çok yararlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yeşil çayın faydaları ortaya çıkmaya başlandığından beri dünya genelinde yaygınlaşan bir içecek halini almıştır.

Yapılan araştırmalara göre ; bağışıklı sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, güçlü antioksidandır, kilo vermeye yardımcı olur, kansere karşı koruma sağlar, diş çürüklerini ve dişeti hastalıklarına karşı koruma sağlar, kötü kolesterolü düşürür, kan basıncını azaltır ve kalp sağlığı için faydalıdır. Son yıllarda yeşil çayın faydaları konusuna bilimsel olarak yaklaşan araştırmacılar özellikle kanser hücrelerini yavaşlattığını engellediğini ayrıca tansiyonla beraber kolesterolü düşürdüğü ve kişileri şeker hastalığından koruduğu gözlemlenmiştir. Çayın yağ yakmaya yardımcı olduğu için bunamayı azaltarak yavaşlattığı konusunda sonuçlar elde etmişlerdir.

  • Kaç çeşit yeşil çay vardır: Çin yeşil çayı ve japon yeşil çayı olmak üzere 2 çeşittir.
  • Yeşil çay diyet yapanlara önerilir mi: Yeşil çay kalori yakmaya yardımcı bir bitki olduğu için diyet yapanlara sıklıkla önerilir.
  • Yeşil çay hafızayı güçlendirir mi: Günde 2 fincan içilen bu bitki hafızayı güçlendirir. Ayrıca parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı insanı korur.
  • Yeşil çayın tansiyonu düşürücü etkisi varmıdır: Bu bitki içerisinde bulunan polyphenoller sayesinde tansiyonu düşürür.

Çayın çok tüketildiği Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde elde edilmiş olan sonuçlardan sonra yeşil çay dünya genelinde içilen en popüler içeceklerden biri olan sudan sonra en fazla tüketilen içecek olarak ikinci sıraya yerleşmiştir.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.