Yaz ve Kalp Hastalıkları

Yaz ve Kalp Hastalıkları

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

30 Haziran 2012

Yorumlar Kapalı

1770 kez incelendi.

Hayatımız boyunca, kalbimiz her ne kadar istem dışı olsa da, atmaya devam edecektir. Bedenimizin iç organlarından, en önemli organımız olan kalbimizi, yaz ayı boyunca, çeşitli enfeksiyonlardan korumak bizim elimizdedir. Yazın gelmesi, yeme-içme gibi alışkanlıklarımızın bir süre ara vermemize veya azaltmaya yönelik yaptığımız çalışmaların sonucunu almaya çalışmamızı da beraberinde getirecektir.

Mevsimlerin gelip geçmesi, aynı zamanda yaşam boyunca korumamız gereken kalbimizi de tehlikeye atmaktadır. Kışın denizi ve sıcak havayı özlediğimiz gibi, yazın da karın yağışını ve soğuk havayı özlemekteyiz. Özellikle kalbinden hasta olan insanların, yaz mevsimini ve denizi seviyorsa, mümkün mertebe kendini aldanıcı sıcaklıktan ve denizin masmavi renklerinden korumak mecburiyetindedir.

Yaz ve Kalp Hastal%C4%B1klar%C4%B1 300x225 Yaz ve Kalp HastalıklarıSıcaklık, derimiz üzerinde de etkiler bırakır. Örneğin yaz aylarında denize girdikten sonra güneşlenmemiz, bir sene boyunca derimizin bronz kalmasını bile sağlamaktadır. Ya da biz bronz zannediyoruz fakat derimizin yanık sonucu koyu kahverengi kaldığını çözemiyoruz. Denize girdikten sonra, sıcaklığa uyum sağlamamız için derimiz önemli ataklar yapmaktadır. Sıcaklık uyumu önemli olduğu için, denizden sonra soğuk çarpması, ardından sıcaklığın etkisi sonucunda derimizde önemli yanıklar oluşabilmektedir. Belirttiğimiz gibi, bir sene boyunca geçmeyen deri yanıklığı, bir ömür boyu da beraberinde bizimle gelebilir. Deniz keyfi sonrası soğuk olan derimiz, kalbimizden geçen kanın %5-10 ‘unu kapsar. Isının artışı, deri yüzeyindeki kan oranını da artıracağı için, kalp krizleri kaçınılmaz olur. Bu yüzden aşırı sıcaklıktan ve ayrıca nemden uzak durmamız gerekmektedir. Nemli bir çevreye gittiğimiz vakit, havanın değişebileceğinden haberimiz olmayabilir. Ardından esen sıcak bir hava, derimizdeki kan oranını %40-50 ‘ye kadar çıkarabilir. Daha fazla sıcaklık artışı halinde, deride %70 ‘e kadar debi oluşabilir. Bu durumlarda, oluşabilen çeşitli temel değişiklikler şunlardır:

1-      Deride, kalp debisi ve atma hacmi büyük oranda artar.

2-      Tansiyon, aşırı ısıdan düşer.

3-      Karındaki çoğu iç organlarının, kan basıncı düşerek verimsiz çalışmasını sağlar.

4-      Kaslardaki kan, yine aynı şekilde azalır.

Bu etkenler, yorgunluk hareketleri sonucu daha da artabilir. Yorgunluk hareketleri derken, bedensel olarak taşınan veya kaldırılan bir eşya olabilir. Neticede, kalp hızı artar, atım sayısı ve kasılma nihayetinde artabilir.  Kalp hastalığı olan insanlar, aşırı sıcakta şunlara dikkat etmelidirler:

1-      Yürüyüş, etkinlik ve gezilerinizi, sabah erken saatlerde ve akşam serin saatlerde yapmanız daha uygun olacaktır.

2-      Yaz sıcağında her insan terleyebilir. Bu yüzden fazla sıcağa maruz kalırsanız, su kaybınız daha da artacaktır. Günde 2-2,5 litre su içmeniz sizin açınızdan daha faydalı olur.

3-      Aşırı terlediğiniz vakit, vücuttaki tuz oranını da azaltmış olacaksınız. Doktorunuza bizzat danışıp, rejim sürecinde olsanız bile yemeklerinize tuz ilavesi yapabilirsiniz.

4-      Tatil keyfini farklı yaşamak için, deniz kıyısında kumda yatıp güneşlenmek en güzelidir. Fakat kalp hastalığı olan bir kişi, bu davranışı yaparsa, çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. O yüzden sabah veya akşamüzeri girmeniz faydalı olup, denizde uzun zaman geçirmeyiniz.

5-      Denize dalış, çeşitli hareketler yapma alışkanlığınız var ise yapmayınız. Kalp yorulacağı için problemleriniz artabilecektir.

6-      Yağ içeren; Kızartma, kızartma, köfte türü ağır gıdalar sağlığınızı elbet bozacaktır. Bu yüzden, bol sebze, haşlama  tüketebilirsiniz. Şeker hastası değil iseniz, bol meyve yiyebilirsiniz.

7-       Bacak kaslarınız fazla yorulursa, kum banyosu yapmanız doğru olmayacaktır. Eğer bacaklarınızda varis var ise; yine kumda yatmayınız. Denizde, belinize yetişebilen su seviyesinde yürüyüş yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

8-      Aşırı sıcaktan uzak durmalısınız. Başlıca gelen problemler ise; ritim bozuklukları. Ritim bozuklukları, kalp atışı istenilen seviyede olmaz, hemen doktorunuza görünmeniz gerekebilir.

9-      Bu belirttiğimiz nedenlerin, herhangi birini tekrar uygulayacak olursanız, sûkûn bulmuş(bitmiş) kalp ağrılarınız veya diğer kalp sorunlarınız hafif iken fazlalaşabilir.

10-   Deniz, havuz ve sıcaklık kalbin başlıca düşmanlarındandır. Bu yüzden, villa kiralayıp veya serin yayla tatili size iyi gelebilir.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • yazın hangi hastalıklar meydana gelir?
  • çörek otu kalp hastasına zararlımı?

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.