Yaralanmalarda ilk yardım nasıl olmalıdır

Yaralanmalarda ilk yardım nasıl olmalıdır

Genel Sağlık

30 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

5416 kez incelendi.

KARIN YARALANMALARI

Künt travma veya keskin bir cisimle çarpma, vurma sonucu karın duvarı yaralanabilir. Künt karın travmalarında açık bir yara olmasa bile karaciğer ve dalak yırtılmasına bağlı büyük kanamalar olabilir. Bu nedenle iç kanama belirtileri dikkatle izlenmelidir.

GÖĞÜSÜN EMİCİ YARALARI

Kesici, delici alet yaralanmalarında, kurşun yaralanmalarında ve künt travmalardaki kaburga kırıklarında, kırık uçların delip geçmesi ile göğüs duvarının emici yaraları oluşur. İçeride havanın birikmesi neticesi o taraf akciğer söner, solunuma iştirak edemez. İleri hallerinde mediasteni karşı tarafa iterek solunum ve dolanımı bozar ve hastanın ölümüne sebep olur.
Tedavi: Göğüs yaralanmalarında hastaya derin nefes aldırmak gerekir. Bu vaziyette iken yaranın üzeri geniş bir gazlı bezle veya tamponla kapatılarak üzeri sarılmalı ve bu suretle havanın göğüs içerisine girip çıkması önlenmelidir. Hasta süratle doktora yetiştirilmelidir.

Yaralanmalarda ilk yardım nasıl olmalıdır 300x227 Yaralanmalarda ilk yardım nasıl olmalıdırDERİ ALTI AMFİZEMİ

Göğüs yaralanmalarında, akciğerin zedelenmesi ile göğüs boşluğuna dolan havanın deri altında birikmesine deri altı anfizemi denir. Başlangıçta sadece bölgesinde iken zamanla ilerler boyun, yüz ve göz etrafına kadar yayılır. Deri üzerinden basıldığı zaman havanın deri altından yer değiştirmesine bağlı olarak Krepitasyon denilen ve karda yürüyen adamın çıkardığı ayak sesine benzer bir ses duyulur.
Tedavi: Deri altı amfizeminin ilerlemesine mani olmak için elde steril enjektör iğnesi varsa olduğu gibi, yoksa suda 15-20 dakika kaynatıldıktan sonra deriye batırmak gerekir. Bu şekilde deri altında biriken hava iğne deliğinden dışarı çıkarılmış olur. Hasta süratle doktora götürülür.

EZİK YARA
Vücuda dışarıdan yapılan künt bir darbe veya iki kuvvet arasında sıkışma nedeniyle açık bir yara olmaksızın deri altı dokusunda ezilmeler meydana gelir. Kılcal damar yaralanmasına bağlı olarak deri altında kan birikir ve morarma meydana gelir.
Tedavi: Eşit miktarda su ve alkol karışımına batırılmış bir bez yara üzerine konur, alkol yoksa yara olan bölgeye soğuk su ile ıslatılmış bir bez konur.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • ilk yardım?
  • yaralanmalarda ilk yardım?

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.