Vitaminler Cildi Güzelleştirir mi

Vitaminler Cildi Güzelleştirir mi

mfg_searchterm:

Cilt Güzelliği

04 Mayıs 2013

Yorumlar Kapalı

2506 kez incelendi.

Vitaminlerin vücut için ne kadar önemli ve fizyolojik etkinliğin sürdürülmesindeki gerekliliği bilinmektedir. Vitaminler hormonlar üzerinde de etkilidirler. Bunun yanı sıra cildi güzelleştiren vitaminler; A, D, E, B1, B2, B5, B6, B12 ve folik asittir.

A vitamini cilt yapılandırılmasında önemlidir. Cildin rengini düzenler ve lekeleri azaltır. Güneşin yıpratıcı etkilerini iyileştirir. Ayrıca cilt tarafından emilir. Hücre çoğalması ve yenilenmesini sağlayarak, kuru, olgun ve çatlamış ciltleri iyileştirir. Birçok krem anti aging özelliklerini A vitaminin içinde bulunan retinol asidinden alırlar. A vitamini sağlıklı saç, cilt, diş ve diş etleri için çok önemlidir. Bu vitaminin görme işlevlerini iyileştirici özelliği vardır. D vitamini kemikler üzerinde etkindir. Eksikliği deformasyona neden olur. Ayrıca güneş ışınları ile deri yoluyla vücuda işlerler. E vitamini serbest radikalleri tutucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle son zamanlarda bir çok kozmetik ürününde kullanılmaktadırlar. Özellikle makyaj malzemelerinde, güneş kremleri ve şampuanlarda tercih edilmektedirler.

E vitamini minik kırışıklıkları azaltır ve kolojen liflerinin direncini arttırır. Bu vitamin yıpranmış ciltleri onarır. B1 vitamini kalp, kasların fonksiyonları ve sinir sistemi için gerekli bir vitamindir. Eksikliği iştahsızlık ve aşırı hassasiyet gibi problemlere neden olabilir. B2 vitamini sağlıklı bir cilt için ve de sağlıklı gözler için çok gereklidir. Eksikliğinde egzama, ağız yaraları gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. B5 vitamini deri ve saç sağlığı için faydalı vitaminlerdendir. B6 vitamini hormonları ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bu vitaminin eksikliğinde sinirsel bozukluklar ve gelişme geriliği ayrıca cilt bozuklukları görülebilmektedir. B12 vitamini kemik iliğinin oluşması ve al yuvarların oluşması için gereklidir. Kansızlık ve yorgunluk bu vitaminin eksikliğinde görülmektedir.

Cildi güzelleştiren vitaminlerin yanı sıra folik asit sağlıklı bir cildin yanı sıra sağlıklı bir beden için önem arz etmektedir. Kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşuma etki etmektedir. Hamilelerde bebek gelişimi için çok önemlidir. Sağlıklı bir cilt ve beden için vitaminlerin önemi dikkate alınmalı ve bunları almaya çalışılmalıdır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • b12 vitamini cilt rengini güzelleştirimi?
  • ADAMOTU?

Etiketler: , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.