Tetanoz belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tetanoz belirtileri ve tedavi yöntemleri

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

30 Nisan 2012

16 yorum yazıldı

46816 kez incelendi.

TETANOZ

Clostridium tetani adı verilen özel bir mikroorganizmanın çıkardığı toksinlerle meydana gelir. Tabiatta toprakta, gübrede, tozlar içerisinde, evcil hayvanların tüylerinde yaygın olarak bulunur. Oksijenli ortamda yaşayamaz. Kesik ve yaralanmalarla deri mukozalardan dokulara geçerek vejetatif hale geçerek toksin yapmaya başlarlar. Toksinler kan yoluyla merkezi sinir sistemine giderek hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olurlar. Basit bir sıyrık ve temiz bir yarada tetanos basili vejetatif hale geçemez.

Kuluçka süresi yani vücuda girdikten sonra hastalık belirtilerinin meydana çıkması arasındaki süre ortalama olarak 3-8 gün kadardır. Doku harabiyeti fazla ve yabancı cisimlerle çok kirlenmiş yaralarda bu süre 24 saate kadar kısalabilir. Kültür seviyesi geri olan bölgelerde kendi kendine yapılan düşüklerde ve çocuk doğduktan sonra göbek kordonunun uygun olmayan şartlarda kesilip bağlanması da tetanos oluşmasına sebep olur.

belirtileri:
Hastalık ilk önce iştahsızlık, uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrısı gibi belirtilerle başlar. Daha sonra yüz ve çene kaslarında gerginlik ve kasılma başlayınca hastalığın ne olduğu anlaşılır. Çene kasları kasılır hasta ağzını açamaz, çiğneme güçleşir. Dudaklar gergin ve iki ucundan çekilmiş gibidir. Yüzde alaycı gülüş görünümü vardır. Hastalık ilerledikçe boyun, sırt, kol ve bacak kaslarında da kasılmalar başlar. Kasılmalar nöbetler halinde gelir. Kasılmalar bazen kısa süreli bazen de uzun süre devam eder. Işık, gürültü, dokunma gibi dış etkenler nöbetlerin gelmesini arttırır.
Kuluçka süresi ne kadar kısa olursa hastalık o kadar ağır seyreder ve kurtulma şansı yok gibidir. Ancak hastalığın kuluçka süresi 14 günden daha fazla ise hastalık hafif seyreder ve kurtulma şansı da yüksektir.

Tetanoz Tedavisi: Tetanos tedavisi hastane şartlarında yapılır. Öncelikle yara yeri temizlenerek kana toksin veren basillerin temizlenmesi ve yeniden çoğalmasını önlemek için yaranın oksijenli hale getirilmesi gerekir. Kaynak temizlendikten sonra kana yeniden toksin karışmaz ancak önceden karışmış olan toksinlerin etkisi devam eder. Hastanın ağrısını ve endişesini gidermek için yüksek doz ağrı giderici ve uyku verici ilaçlar kullanılır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • tetanoz?
  • tetanozun belirtileri?

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.