Stres Neden Mide Ağrısı Yapar

Stres Neden Mide Ağrısı Yapar

mfg_searchterm:

Mide Ağrısı

05 Nisan 2013

Yorumlar Kapalı

2376 kez incelendi.

İnsanların birçoğu sıklıkla mide ağrılarında şikâyetçi olmaktadırlar. Mide ağrılarının meydana gelmesini sağlayan birçok etken bulunmaktadır. İnsanlar tarafından son derece basit ve sıradan olarak algılanan mide ağrıları çok büyük sonuçlara yol açabilmektedir. Her hangi bir üşütmeden veya beslenme bozukluğundan kaynaklanan mide ağrıları olağan gibi görülebilmektedir. Bunlardan farklı olarak mide hastalıklarının ortaya çıkardığı ağrılar hayati bir önem taşımaktadır. Mide ekşimesinden mide kanserine kadar bu konudaki tüm hastalıklarda ağrı yaşanmaktadır. Bunların yanı sıra yapılan araştırmalar sonucunda stres ve sıkıntının da mide ağrısı yaptığı ortaya çıkarılmaktadır.

  • Mide Ağrısının Etkenleri Kaça Ayrılır:

Uzun zamandan beri yürütülen çalışmalarda mide ağrılarına sebep olan etkenler biyolojik ve psikolojik olarak ikiye ayrılabilmektedir. Vücutta meydana gelen hastalıklardan dolayı ortaya çıkan mide ağrıları biyolojik olarak adlandırılabilmektedir. Kişilerin üzerlerinde hissettikleri stres ve baskıdan dolayı meydana gelen mide ağrıları ise psikolojik olarak adlandırılabilmektedir. Bir insanın sinir sisteminin ne kadar karışık olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Beyinden vücudun tüm organlarına uzanan sinir sisteminde 2 ayım bulunmaktadır. Birincisi refleks gibi tepkileri ayarlarken diğer bölümün ise sindirim sistemini düzenleyici etkisinin olduğu görülmektedir.

Bu sebepten dolayı morali bozuk olan, stresli ve sıkıntılı bir kişinin sinir sisteminde meydana gelen değişmelerden dolayı mide direk olarak etkilenmektedir. Bu durumun uzun bir süre devam etmesi durumunda ise mide ağrıları ortaya çıkmaktadır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • stres kaça ayrılır?
  • stres nedir kaça ayrılır?

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.