Stres mide yanmasına sebep olur mu

Stres mide yanmasına sebep olur mu

mfg_searchterm:

Mide Yanması

30 Temmuz 2012

Yorumlar Kapalı

3679 kez incelendi.

Stresli işlerde çalışanların midesi ağrır mı? Abur cubur yemek mide yanmasına sebep olur mu? Bol baharatlı ve çok soğuk yiyecekler mideyi rahatsız eder mi? Mayalı hamur ve tatlılar mideyi ekşitir mi?

Mide yanmasının nedenlerinin sıralayacak olursak ilk sırada stres faktörü gelir. Yoğun hayat programları, ani sinir krizleri, stresli iş hayatı, ailevi sıkıntılar ve normalden fazla yemek yeme alışkanlıkları mideyi yorar ve midenin dengesini bozar. Abur cubur yemek yemek, yerken de iri lokma tutmak mide salgılarını artırır. Aşırı yağlı, bol baharatlı, aşırı soğuk yiyeceklerde ve mayalı hamur ve hamur tatlılarında midede ekşimeler ve yanmalar olabilir. Bu tür şikâyetlerin olması normal fakat sürekli olması sorundur. Midede çıkan her türlü sorun önemlidir. Çünkü önemli hastalıkların habercisi olabilir, mide yanması da midede önemli hastalıkların sinyali olabilir. Bu nedenle mide yanmalarına dikkat etmeli, üzerinde durmalı ve tedavisine çalışılmalıdır.

Başta değindiğimiz gibi mide yanmasından kurtulmak için önümüzde büyük bir sebep faktörü olan stresi ortadan kaldırmalıyız. Stres birçok hastalığın temelini oluşturduğu gibi mide yangısında da etkindir. Mide salgılarının bozulan dengesini düzenleyecek gıdalar yiyerek ve yemek anında lokmaları küçük tutup midenin salgıladığı asit miktarını dengelemesine yardımcı olmak, midede oluşan rahatsızlıkların zaman ile iyileşmesine sebep olur.

Konuyla alakalı diğer başlıklar :

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.