Sık görülen kanamalar ve tedavileri

Sık görülen kanamalar ve tedavileri

Genel Sağlık

30 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

4040 kez incelendi.

BURUN KANAMASI

Burun yapı itibariyle çıkıntılı bir organ olduğundan travmaya çok sık maruz kalır. Burun kanamaları çarpma veya vurma gibi darbeye bağlı olarak meydana gelir, ya da yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu, lösemi gibi sistemik bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebilir. Burun kanaması olan bir hasta açık bir pencere önünde hava cereyanına karşı olarak oturtulur. Baş hafifçe öne eğilir, burundan değil ağızdan nefes alması sağlanır. Başparmak ve işaret parmağı ile burun kemik ve kıkırdaklı kısmının birleştiği yerden sıkılır. Öylece birkaç dakika tutulur. Hastaya sümkürmemesi ve burnunu silmemesi söylenir. Buruna tıkaç sokulması hatalıdır.

 Sık görülen kanamalar ve tedavileriYANAK KANAMASI

Yanak kanası ya ısırma, sert bir cismin yırtması, kesmesi veya dıştan bir travma ile olabilir. Kanayan kısım üzerine evvela dıştan bastırarak dişler ile elimiz arasında sıkıştırıp kanamanın durdurulmasına çalışılır. Ya da bir gaz tampon kanayan bölge üzerine koyarak başparmak tampon üzerine, diğer 4 parmak dıştan olmak üzere sıkıştırılır.

DİL KANAMASI

Farkında olmadan ısırmak sureti ile veya çeneye gelen bir darbe nedeni ile dil kanaması olabilir. Dil dışarı doğru çekildikten sonra bir gazlı bezle tutulup bastırmak suretiyle kanama durdurulabilir.
Diş kökü kanaması ise ya diş çekiminden sonra ya da vurma, çarpma nedeniyle meydana gelen kırıklardan sonra olur. Bir parça pamuk yuvarlanarak uygun büyüklükte bir tampon haline getirilir, diş köküne yerleştirilir. Üzerine bir parça şişe mantarı veya benzeri sert bir madde konulup ısırtılmak sureti ile kanama durdurulur.

KULAK KANAMASI

Kulak kanaması kafa travmalarında kafa kaidesi kırıklarına bağlı olarak ya da sivri bir cisimle dış kulak yolunun temizlenmesi sırasında yaralanmaya bağlı olarak meydana gelir. Kanayan taraf aşağı gelecek şekilde baş eğilir, dış kulak yoluna bir tıkaç veya tampon koyulmaz, kulak kepçesi üzerine dıştan bir gazlı bez koyarak hafifçe sarılır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.