Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak için Tüketilmesi Gereken Başlıca Besinler

Resim bulunamadı

mfg_searchterm:

Ağız ve Diş Sağlığı

08 Ağustos 2012

Yorumlar Kapalı

5258 kez incelendi.

Sağlıklı dişler için ne tüketmeliyiz. Sağlıklı dişler için gerekli besinler nelerdir. Diş etleri için gerekli besinler nelerdir. Dişlerin dayanıklı ve sağlıklı olması için ne yapılmalıdır. Kuvvetli dişler için hangi vitaminler gerekli. Şekerli yiyecekler dişlere zarar verir mi.

Diş sağlığını korumak için şeker ve şekerli besinlerin tüketimini kısıtlamak gerektiğini dile getiren Diş Hekimi Külür, sağlıklı dişlere sahip olmak için tüketilmesi gereken başlıca besinleri ise şöyle sıralıyor.

Kuvvetli dişler için A vitamini, C vitamini ve almak gerekiyor. Et, süt, yumurta, sarı sebzeler ve meyveler çok önemli birer A vitamini kaynağı. C vitamini narenciyelerden, domatesten ve çilekten alınabilir. açısından en zengin besinler ise et, süt, yumurta ve balıktır.

Güçlü dişlere sahip olmak için kalsiyum da almak gerekir. Bu amaçla bol bol süt içilmeli,süt ürünleri tüketilmeli ve sofralarda yeşil yapraklı sebzelere yer verilmelidir.

Süt, içeriğindeki kazein, kalsiyum, laktat, iyonize kalsiyum, , yağ ve vitaminlerle diş çürüklerini önler. Ancak süte katılan şekerin çürük riskini artırdığı bilinmelidir.

Elma ve havuç gibi meyveleri ısırarak tüketmek, dişlerin mekanik olarak temizlenmesini sağlar ve diş eti sağlığını korur.

Sağlıklı Dişler için Elma ve Havuç Yiyin

Beslenme şeklimiz dişlerimizin sağlığı açısından çok önemli. Şeker ve şekerli gıdalar diş çürüklerine yol açarken; süt, süt ürünleri, yumurta ve balık dişleri besliyor. Diş Hekimi Emel Külür, ”Elma ve havucu ısırarak tüketmek, dişleri temizler” diyor.

Bazen basit görünen bir diş rahatsızlığı insanın hayatını karartabiliyor hatta yaşamını yitirmesine bile sebep olabiliyor. Bu nedenle uzmanların düzenli diş fırçalamak ve 6 ayda bir kontrole gitmek konusunda yaptıkları uyarıları mutlaka ciddiye almak gerekiyor.

Diş sağlığının korunmasında beslenmenin de çok önemli bir rol oynadığını belirten diş hekimi Emel Külür, ”Diş çürükleri yemek arasında yenen ve içilen; şeker, çikolata, pasta, dondurma ve limonata gibi besinlerden kaynaklanıyor. Beslenme sonucu meydana gelen asitler, diş minesini tahrip ettiği için asitli yiyecek ve içeceklerin tüketiminden sonra ağzın iyice çalkalanması gerekiyor” diye konuştu.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • diş ve dişeti sağlığı için alınması gereken besinler?
  • cinsel iliski?

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.