Mide – Yemek Borusu ve Varisli Damar Kanamaları

Mide – Yemek Borusu ve Varisli Damar Kanamaları

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

24 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

3779 kez incelendi.

AVUÇ İÇİ KANAMASI

Avuç içerisi damar yönünden oldukça zengindir. Bu bölgede meydana gelen yaralanmalarda kanama fazla olabilir. Yara üzerinde yabancı madde yoksa veya kolayca temizlenecek türden ise, yara temizlendikten sonra yara üzerine yara kenarına taşacak şekilde gazlı tampon konur. Başparmak tamponun üzerine gelecek şekilde bükülür, diğer dört parmak başparmak üzerine bastıracak şekilde yumruk yapılır. Bu şekilde tutulabileceği gibi üzerinden bir sargı yapmak sureti ile de baskı devamlı hale getirilebilir.

Mide Yemek Borusu ve Varisli Damar Kanamalar%C4%B1 300x217 Mide   Yemek Borusu ve Varisli Damar KanamalarıMİDE ÜLSER KANAMASI

Daha önceden mide ülseri olan hastalarda herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın kendiliğinden olabilir. Az miktarda olan kanamalarda, kusma olmadan gaitanın renginde değişiklik olarak kendini gösterir. Gaita katran gibi siyah renkte çıkar. Eğer fazla ise kahve telvesi şeklinde kusma olur.

Mide ülser kanamasında, kanama dursa bile mutlaka doktora gidilmelidir. Doktorun olmadığı köy,kamp veya yolculuk gibi durumlarda ağızdan yiyecek verilmemeli, ancak buz varsa buz, yoksa yudum yudum soğuk su verilmelidir. Soğuğun damar büzücü etkisi nedeniyle kanayan damar büzüşerek geçici bir süre de olsa kanama durdurulur. Bu durumda hasta teskin edilmeli telaşa kapılmadan ve mümkün olan süratle hastaneye götürülmelidir.

YEMEK BORUSU KANAMASI

Yemek borusunda meydana gelen toplardamar genişlemelerine özofagus varisi adı verilir. Katı bir maddenin yutulması ile veya kendiliğinden yırtılıp kanayabilir. Hasta boğazından ılık bir şeylerin aktığını hatta kokusunu bile hissedebilir. Taze kan veya kahve telvesi şeklinde sindirilmiş kan kusabileceği gibi gaita siyah renkte de olabilir. Yapılacak ilk yardım aynı mide ülserinde olduğu gibidir.

VARİSLİ DAMARLARIN KANAMASI

Varis: Toplardamarların, uzayıp, genişlemeleri sonucu kıvrıntılı hale gelmeleridir. Bilhassa bacaklardaki damarlarda olur. Hamilelerde ve işi gereği fazla ayakta kalanlarda toplardamar kapakçıklarında yetmezlik meydana gelir, kan yeteri kadar kalbe dönemediği için damarlar genişler ve kan depocukları haline gelir. Varisli damarlarda meydana gelen yırtılma ve çatlamalarda şiddetli kanamalar olur, eğer durdurulamazsa hastanın hayatını tehdit edebilir.

Kanamayı kontrol altına almak için:

Hasta yatırılır ve kanayan bacak mümkün olduğu kadar yukarı kaldırılır.

Kanın kalbe dönüşünü engelleyen korse varsa çıkarılır veya genişletilir.

Kanayan kısım üzerine gaz tampon konulup sarılır veya kanayan bölgenin kalpten uzak bölgesine turnike veya sargıyapılır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.