Mide yanmasının ilaçlı tedavisi nasıl yapılır

Mide yanmasının ilaçlı tedavisi nasıl yapılır

mfg_searchterm:

Mide Yanması

01 Ağustos 2012

Yorumlar Kapalı

3904 kez incelendi.

Mide yanmasının tedavisi nasıldır? Mide yanması olanlar hangi ilaçları kullanabilir? Mide yanmasının en bilindik tedavi yöntemleri nelerdir? Hangi tür ilaçlar alınmalıdır?

Mide yanmasının, birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, farklı tedavi yöntemleri vardır.  Midedeki asitliği düzenleyen ilaçlı tedavi ilk akla gelen yöntemdir. Mide yanmasına karşı farklı etki mekanizmalarına sahip ilaçlar kullanılmaktadır. Bir kısım ilaçlar midenin asit salgılamasını baskılayarak etkili olur. Proton pompa inhibitörleri bu tür ilaç grubuna girer.  Diğer bir grup ilaçlar ise mide asitliğini nötralize ederek etkili olular.

Midedeki asitliği nötralize etmede kullanılan, farklı bileşimlere sahip asit giderici ilaçlar vardır. Bu ilaçların temel bileşimlerinde:

Ve ya bunların kombinasyonları kullanılır. Asit gidericiler çoğunlukla reçetesiz satılan ilaçlardır.

Bütün ilaçlı tedavilerde olduğu gibi kullanılacak ilacın seçimi ve hangi dozlarda alınacağı konusunda doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Çünkü asitliği nötralize etmede kullanılan ilaçlar diğer bazı ilaçlarla antagonistik etkiye sahip olabilir, diğer ilaçların emilimini engelleyebilirler. Ayrıca ilaçların bazı yan etkileri de söz konusu olabilir. Örneğin, magnezyum ve alüminyum tuzları ishal tedavisinde de birlikte kullanılmaktadır. Bu bakımdan asit giderici ilaçları mümkünse diğer ilaçlarla birlikte almamalı, diğer ilaçların alımından birkaç saat sonra almalıdır.

Konuyla alakalı diğer başlıklar :

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.