Mide yanması nedir, en çok hangi bölgede görülür

Mide yanması nedir, en çok hangi bölgede görülür

mfg_searchterm:

Mide Yanması

24 Temmuz 2012

Yorumlar Kapalı

3690 kez incelendi.

Midede yanma olduğu zaman nasıl bir ağrı duyarız. Mide yanmasını hafifleten yöntemler nelerdir. Midede yanma hangi zamanlarda daha çok olur. Gece mide yanması olursa ne yapmalıyız. Mide yanması vücudumuzun neresinde olur?

Midede yanma çoğu zaman göğüsün ortasından bir sızı ve oradaki kemiğin altından gelen bir ağrı ile bazen de mide üzerinden gelen bir ağrı ile kendini gösterir. Birçok insanın başına gelen bir durum olan mide yanması sadece mide ve çevresini rahatsız etmekle kalmayıp ekşime daha da arttığında mide içersindeki asit artar ve midenin dışına nefes borusundan ağza kadar gelir ve gırtlak, boğaz ve nefes borusunu yakar, tahriş eder ve rahatsız eder. İki ya da üç saat sürebilir. Doktorunuz bir ilaç tavsiye etmemiş ise ve bu durumdan rahatsız iseniz biraz istirahat etmeniz yeterlidir.

Tıp dilinde Gastro, Özofajial, Reflü Sendromu adı ile tanınan mide yanması hastalığı uzmanlar tarafından kısaca (GÖRS) olarak anılmaktadır. GÖRS’ ün oluşma nedeni ise, sağlıklı bir midede sürekli oluşan ve yeterli düzeyde salgılanan asitler, yediklerimizi parçalar ve eritir. Normali de böyle olmalıdır. Şayet midenizde ekşime ya da yanma var ise bu durumun oluşmasında birçok neden oluşabilir. Örneğin: beslenme kaynaklı sorunlarda olabilir veya üşütme ve çeşitli hastalıklar sebebi ile mide de yanmalar oluşabilmektedir.

Mide yanması ile alakalı daha fazla makale okumak için aşağıda ki konu başlıklarını inceleyiniz.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.