Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

mfg_searchterm:

Mide Yanması

16 Haziran 2012

1 yorum yazıldı

3859 kez incelendi.

Karın boşluğunun, sol tarafının üst bölümünde mide bulunur. Mide, sindirim sisteminin bir parçasıdır. Midenin, mukoza adı verilen zarında oluşan tümörler, kanseri tetikleyebilir. Tümör yapıları, her zaman kötü huylu olacak değildir. İçlerinde iyi huylu da olan vardır. Fakat kötü huylu tümör yapıları, kanseri daha önceden tetikleyebilirler. , genellikle midenin küçük kenarlarında oluşabilmektedir.

Mide Kanseri Nedenleri Belirtileri Tedavisi Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri, TedavisiMide kanseri, diğer türlerine kıyasla, en çok görülen dördüncü türdür. Ülkemiz sınırları içinde, yılda ortalama yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, bağımlılık yüzünden mide kanseri riski daha fazla orandadır. Yaşlılarda ise bu oran, çok daha fazladır.

Bu hastalık, çoğunlukla dünyanın Uzakdoğu ve Kuzey Avrupa bölgelerinde görülür. Japonya, Çin, Kolombiya gibi ülkelerde, fazlasıyla mide kanseri olan hasta görebilirsiniz. Coğrafi bakımından, farklılık gösteren hava yapısı, o bölgelere tatile giden sağlıklı bir kimse için bile risklidir. Çünkü coğrafi farklılık, genetik faktörleri de aynı zamanda ortaya çıkarabilmektedir.

Mide Kanserinin Nedenleri

Beslenme alışkanlığı, hayatımızda, sağlığımız açısından önemli bir yere sahiptir. Tuzlu besinlerden uzak durmak, sebze ve meyve tüketiminde yetersizlik gibi etkenler, mide kanserini tetikleyebilir. Bu yüzden, yeme-içme ve beslenme gibi alışkanlıklarımızı sağlıklı bir biçimde yaparsak, bizi bekleyen mide hastalıklarından uzak durmuş oluruz. Ülkemizde, her 1000 kişiden biri, vejetaryen özelliği taşımaktadır. Yani çoğunlukla sebze ve yeşil sebzeler tüketmektedir. Ülkemizde, çoğunlukla her birey pikniği sevmektedir. Mangal ise, pikniğin içerisinde bulunan, vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Beyaz et ve kırmızı eti, pişirirken özen göstermez isek, yine kanser riski taşıyan gıdaları tüketiriz. Aşırı pişirilmiş ve yanmış etler, kanser riski taşıyan başlıca gıdalardır. Yanmış et, kanserojen madde içermektedir. Yine mangal yaparken, etlerin çiğ kalmamasına özen göstermek zorundayız. Çiğ et de kanser riskini artırmaktadır.

Mide Kanserinin Belirtileri

Normalde, mide kanseri olan bir kişide hemen belirti gerçekleşmez. Bu yüzden belirtisi daha sonradan gelebilir. Risk taşıyan kişilerde yapılan incelemeler sonucu, kanser teşhis edilebilir. Mide kanser belirtilerinde başlıca mide ağrıları gelmektedir. Hasta, midesinin ağırlaştığı hissine kapılır. İştahsızlık sonucu hasta, aşırı kilo kaybı yaşayabilir. Yemekten sonra, rahatsızlık ve midenin normalinden daha fazla şişmesi belirtiyi kesinleştirmiştir. Bunun yanında, bulantı, kusma, yorgunluk, bitkinlik gibi başlıca belirtileri sayabiliriz.

Mide Kanserinin Tedavisi

Mide kanseri olan bir kimse, kesin ameliyat olması gerekmektedir. Farklı tedavi yöntemi yoktur. Yapılan ameliyatlarda, mide dışarı çıkartılır. Yayılan tümörü almak çözüm değildir. Kanserin türüne göre, ameliyattan sonra ışın veya ilaç tedavisi uygulanabilir. Hasta kendini iyi hissediyor veya etmiyorsa, doktor hastanın durumunu göz önünde bulundurarak tedavi aşamaları geliştirilebilir. Tedavi sonrası, hastanın midesindeki ağrı sûkût (bitmiş) olabilir. Çünkü, tümörler alınmıştır. Son aşamasında ise, tekrar tümörün çıkmasını tedavi yollarıyla engellemeye çalışmaktadır. Tedavide, doktorun hastaya ilettiği talimatları, hasta yerine getirmezse, tekrar gelecek bir tümör çoğalması kaçınılmaz olur.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • sindirim sistemi mide?
  • mide sindirim?

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.