Mide bulantısı her hamilelikte olur mu

Mide bulantısı her hamilelikte olur mu

mfg_searchterm:

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

16 Ocak 2012

Yorumlar Kapalı

10275 kez incelendi.

Mide bulant%C4%B1s%C4%B1 her hamilelikte olur mu 150x150 Mide bulantısı her hamilelikte olur muHamileliğin başlangıcında mide bulantısı sık rastlanılan belirtilerden birisidir. Ancak bütün kadınlarda bulantı olmayabiliyor. Bunun yanında bulantı olup da kusma olan ya da olmayan hastalarda var. Ama kadınların yarıdan fazlasında bulantı oluyor. Aslında bu Allah’ın kadınlara bir lütfüdur. Çünkü her zaman adetlerini düzenli olarak takip etmeyen bir kadın bu şekilde gebe olabileceğini anlayabiliyor ve hayatını buna göre düzenleyebiliyor, yediğine içtiğine daha çok dikkat edebiliyor.

Bulantı belirtisi kişiden kişiye farklı zamanlarda olabiliyor. Esasında bazen adet öncesi sendromunda da bulantı belirtisini görebiliyoruz. Eğer kadın gebe kalmışsa bu daha sonraki evrelere devam ederek, gebelikte görülen bulantı şeklinde olabiliyor. Ama bazen eğer sadece gebeliğe bağlıysa bebeğin rahme yerleşmesinden itibaren veya 6. ile 8. haftalarda bulantı belirtisi başlayabiliyor.

Nadiren bu bulantı çok şiddetlenebiliyor. Bu annenin susuz kalmasına tuz dengesinin bozulmasına nende oluyor. Böyle durumlarda annelerin eksik kalan değerlerini doktor aracılığıyla alması için hastanelere alabiliyoruz. İlaç kullanan hastalarda oluyor.

Hamilelikte bulantı daha çok sabah saatlerinde görülüyor.  Bu kişiden kişiye değişiklik göstermek üzerinde öğle saatlerinde daha az olur. Bulantı ilk aylarda daha yoğun olur. 16. gebelik haftasından sonra azalır ama bazı hastalarda bu 9. aya kadar da devam edebiliyor. Bunun yanında kokuya hassasiyette çok sık rastlanan bir hamilelik belirtisi ve bu da bulantıyla beraber görülebiliyor. Bazı gıdalara karşı aşerme daha çok arzu etme ya da çok sevilen gıdaların daha az tüketilmesi de bununla alakalıdır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.