Mercimeğin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları

Mercimeğin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları

mfg_searchterm:

Şifalı Bitkiler Rehberi

04 Ocak 2012

Yorumlar Kapalı

33125 kez incelendi.

Kaç çeşit mercimek vardır, mercimek hangi besinler bakımından zengindir, mercimekte en çok hangi besin grubu vardır, mercimek kıyma yerine kullanılabilir mi, mercimeği hızlı pişirmek için önceden ıslatmak gerekir mi, mercimek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir mi, posa bakımından zengin olmasının bizlere faydaları nelerdir?

Mercimek; kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve herkes tarafından pek bilinmese de sarı mercimek olmak üzere üçe ayrılan bir baklagildir. Çok çeşidi olan mercimek mutfağımızda sıklıkla yer almakta ve bol bol tüketmekteyiz. Mercimekte diğer baklagillerde olduğu gibi protein ve lif bakımından zengin bir gıdadır. Ancak mercimeğin içerisinde ki demir ve protein kuru fasulye ve nohuta göre biraz daha fazladır. Bu özelliği sayesinde yemeklerde kıyma yerine geçen besin olarak geçebilmektedir.

Mercimekte diğer baklagillerde olduğu gibi daha önceden ıslatılırsa daha kolay pişer. Ama nohut ve kurufasulye gibi uzun zaman suda bekletilmesine gerek yoktur.

Mercimek içerisinde ki lif sayesinde kalp damar hastalıklarına çok iyi gelir. Ayrıca posa yönünden zengin olduğu için bağırsak içerisinde ki yağların emilimini azaltacağından dolayı kalp damar hastalıkları açısından fayda sağlamaktadır. Yani kısacası mercimek olan kişiler için vazgeçilmez bir gıda olmalıdır.

kalp dadmar 150x150 Mercimeğin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları
Mercimek içerisinde ki lif sayesinde kalp damar hastalıklarına çok iyi gelir
kıyma 150x150 Mercimeğin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları
demir ve protein bakımından zengin olduğundan yemeklerde kıyma yerine kullanılabilir
mercimek çorbası 150x150 Mercimeğin Kalp ve Damar Hastalıklarına Faydaları

Mercimek çorbası diğer baklagillerde olduğu gibi protein ve lif bakımından zengin bir gıdadır

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.