Kuşburnu Çayının Yan Etkileri

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri

mfg_searchterm:

Şifalı Bitkiler

09 Şubat 2012

13 yorum yazıldı

6653 kez incelendi.

Ku%C5%9Fburnu %C3%87ay%C4%B1n%C4%B1n Yan Etkileri 150x150 Kuşburnu Çayının Yan EtkileriKuşburnu, ülkemizde fazlaca bulunan yabani gülün tam olgunlaşmış olan meyve tablalarına verilen addır. Aslında kuşburnu bir meyve değildir. Kuşburnuna biraz dikkatli bakarsak eğer, bu oval yapının içinde sert kıllarla kaplı olan kısımlar aslında bitkinin meyveleridir.

Bunları parmağımızla atıktan sonra geriye kalan turuncu kırmızı renkli kısma biz kuşburnu diyoruz ve botanik anlamda bu bitkinin çiçek tablasına verilen isimdir. İyice olgunlaştıktan sonra bunu kurutulduktan sonra ya da çiğ olarak yemek en yararlı yöntemdir. Ama kuruttuktan sonra da kaba toz edip tıbbi çay haline getirilebilir. Kullanılma nedeni özellikle içinde bol miktarda bulunan C vitaminidir. Bu vitamin direnci çok arttırdığı için bu vitaminin eksikliğine bağlı olan hastalıkların giderilmesinde kuşburnu çok işe yarar. C vitamini çok hassas bir maddedir, çok kolay okside olur, bozulur. Bu yüzden bu tıbbi çayın hazırlanmasında öncelikle metal eşyaların kullanımından kaçınmak lazım. Yani bardağın ya da süzme işleminde kullanılan süzgecin metal olması mahsurludur. Buna dikkat edilmesi gerekir.

İkinci olarak da çok eski drogların kullanılması durumunda hiçbir fayda kalmaz. Örneğin kuşburnundan hazırlanmış pestiller, reçeller, marmelatlar, pekmezler vs. bunların bakımından hiçbir değeri yoktur. Bunlar olsa olsa vücuda ancak bazı elementleri temin eder. Eğer C vitamininden faydalanmak için kuşburnu tüketilecekse ya taze olarak yenmesi gerekir ya da kuruttuktan sonra hemen tıbbi çay şeklide hazırlanıp içilmelidir.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.