Kuduz ve yapılması gerekenler

Kuduz ve yapılması gerekenler

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

24 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

2922 kez incelendi.

Vahşi ve başıboş köpekler zaman zaman ısırmak sureti ile yaralanmaya sebep olurlar. Isırılan yerde bir veya birkaç diş izi olabileceği gibi geniş doku kayıpları ile birlikte parçalı yaralar da olabilir. Isırılmak suretiyle meydana gelen yaranın genişliğine ve ısıran köpeğin hastalıklı olup olmadığına göre değişir. Özellikle ısıran köpeğin kuduz olması, hastalığın bulaşması bakımından hayati önem taşır. Isırma durumlarında şunları yapmak gerekir.

Kuduz ve yap%C4%B1lmas%C4%B1 gerekenler Kuduz ve yapılması gerekenler-          Yara bol sabunlu su ile yıkandıktan sonra alkolle temizlenir ve tendürdiyot ile silinir.
-          Eğer tentürdiyot yok ise bol sabunlu su ile temizlendikten sonra ile nitrik asit ile tek tek diş izleri koterize edilir.
-          Köpek öldürülmeden önce müşahade altına alınarak olup olmadığı anlaşılmalıdır. Köpek öldürülmüş ise beynini zedelemeden olup olmadığı anlaşılmaktadır.
-          Kuduz şüphesi durumlarında hemen doktora başvurulmalıdır.

KUDUZ

Merkezi sinir sistemini tutan ve özel bir virüs tarafından meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. İhbarı mecburi hastalıklardandır. Kuduz kurt, çakal, tilki, sansar yabani hayvanlarla köpek, kedi, at, eşek koyun, keçi, sığır gibi evcil hayvanlardan bulaşır. Hastalık evcil hayvanlara kurt, çakal veya köpeğin ısırması ile geçer. Kuduz insanlara ya hastalıklı hayvanların salyalarının bulaşması ile ya da ısırılmak suretiyle geçer. Hastalıklı hayvanların salyalarında bol miktarda kuduz virüsü vardır. Bu virüsler normal deriden geçemezler ancak deride bir çatlak veya yara olduğu zaman hastalık meydana gelebilir. Yaralanma beyine ne kadar yakın olur ise hastalık o kadar çabuk, ne kadar uzak olursa hastalık o kadar geç ortaya çıkar. Hastalığın geç ortaya çıkması aşı yapmak suretiyle bağışıklık meydana getirmek ve dolayısıyla kurtulma şansını arttırır. Isırılmadan sonra hastalığın meydana gelme süresi ortalama 40 gündür. Bu süre 10 gün ila 3 ay arasında değişebilir.

Hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra hastanın tedavisi mümkün değildir. Ölümle sonuçlanır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • köpek ısırınca ne yapmalıyız?
  • köpek ısırınca ne yapılır?

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.