Kanın görevleri ve kan grupları

Kanın görevleri ve kan grupları

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

24 Nisan 2012

1 yorum yazıldı

1912 kez incelendi.

1- Taşıma görevi: Sindirim sistemi ile alınan maddeleri enerji kaynağı ve yapı taşı olarak kullanılmak üzere hücrelere taşımak, hücrelerde metabolizma sonrası oluşan artık maddelerin boşaltım organlarına taşınması, ayrıca akciğerler vasıtası ile alınan oksijenin hücrelere taşınması ile metabolizma sonrası oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınması işlemi kanın taşıma görevi ile gerçekleşir.

2- Isı dağıtımına hizmet etmek: Organizmada oluşan ısının başka organlara taşınarak ısınmalarını sağlamak ve vücut ısısını sabit tutmaya yöneliktir. Eğer kanın bu taşıma işlemi olmasaydı ısı oluştuğu organda birikir, o organı harap eder, ayrıca diğer organlarda ısı yetersizliğinden fonksiyonlarını yapamazlardı.

Kan%C4%B1n g%C3%B6revleri ve kan gruplar%C4%B1 300x199 Kanın görevleri ve kan grupları3- İç salgı bezlerinde oluşan formonları taşımak: Pankreas,hipofiz, troid, böbreküstü bezleri gibi iç salgı bezlerinde oluşan hormonları diğer organlara taşıyarak gerekli etkinin doğmasını sağlar.

4- Vücudun savunmasına hizmet etmek: Lokositlerin mikroorganizmaları fogosite etmeleri ve antikorların bağışıklık maddesi yaparak vücudun savunmasına aktif olarak katılırlar.

5- Homeostazis’e yardımcı olmak: Vücuttaki hücrelerin optimal görev yaptığı bir iç ortam vardır. Bu iç ortamdaki değişiklik hücrelerin görevlerini yapamamalarını ve organizmanın yaşamını kaybetmesine sebep olur. Bu Ph ve osmotik basıncın sabit tutulması ile gerçekleştirilir. İç ortamın sabit tutulmasına homeostazis denir. Homeostazisin sabit tutulması görevi de kanın oluşan hidrojen iyonlarını lüzumuna göre atması veya tutması ile gerçekleştirilir.

6- Pıhtılaşmanın sağlanması: Kan pıhtılaşması insan hayatı için oldukça önemli bir olaydır. Eğer pıhtılaşma mekanizması olmasaydı küçük bir yaralanmada kanama durmayacağı için ölüm husule gelirdi. Kan ihtiva ettiği fibrinojen, trombosit gibi pıhtılaşmayı sağlayıcı maddeler ile kanamanın durmasını temin eder.

KAN GURUPLARI

Her insanın kan gurupları birbirinin aynı değildir. Kan gurupları A gurubu, B gurubu, AB gurubu ve 0 gurubu olarak ayrılır. Kan verme durumlarından mümkün olduğu kadar kendi gurubundan kan vermelidir. Kan uyuşmazlığı denilen olay da anne ve babanın kan gurubu uyuşmazlığının hem annenin hem de çocuğun sağlığı bakımından oldukça önemli sakıncaları vardır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • kanin görevleri?
  • kanın görevleri detaylı bilgi?

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.