Kanama ve kanama çeşitleri

Kanama ve kanama çeşitleri

Genel Sağlık

24 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

1763 kez incelendi.

Dış Kanamalar: Vücut yüzeyinde meydana gelen kanamalardır. Bıçak, jilet, cam gibi kesici aletlerle ya da şiş, inde gibi delici aletlerle ya da makine çarkı, pres, vahşi hayvan pençe ısırması gibi nedenlerle meydana gelen kanamalardır.

İç kanamalar: İç organlarda meydana gelen kanamalardır. Bu kanamalarda gözle görülebilen ve gözle görülemeyen kanamalar olmak üzere iki guruba ayrılırlar.

Gözle görülebilen iç kanamalar: Meydana geldiği organdan, vücudun ağız, burun, anüs, vajen gibi tabii delikler vasıtası ile dışarı çıkan kanamalardır. Yutak, yemek borusu ve mide de olan kanalar kusma ile kendini gösterirler. Buna” hematemez” denir. Kan mideye gider, mide asidi ile karşılaşırsa kahve telvesi şeklindedir. Buradan olan kanamalar gaita ile dışarı atılabilir koyu siyah renktedir ki buna da “melena” denir. Kalın bağırsaklar, rektum ve anüsten olan kanamalar gaita ile çıkar, kırmızı renktedir ve rektal kanama adı verilir.

Kanama ve kanama %C3%A7e%C5%9Fitleri Kanama ve kanama çeşitleriSolunum yolları ve akciğerlerden olan kanamaya hemoptizi adı verilir. Öksürük ile ve balgamla karışık köpüklü olarak gelir. Kafa kırıklarında kulaktan ve ağızdan kanama olabilir. Böbrek ve idrar yollarından olan kanamaya hematüri denir ve idrarla dışarı atılır. Kadınlarda rahimden olan kanamalar vajen yolu ile dışarı atılır.

Gözle görülemeyen iç kanamalar: Meydana geldikleri organlardan vücut dışına çıkma imkanı bulamayan, sistemik belirtilerle kendini gösteren kanamalardır. Bunlar kafa travmalarında, kafatası içerisinde olanlar, karaciğer, dalak, pankreas, over gibi karın boşluğu içerisinde olanlar, plevra boşluğu içerisinde olanlar, kırık veya künt travma nedeniyle doku aralığında biriken kanamalardır.

İç kanama belirtileri:

  • Tansiyon düşer
  • Nabız hızlanır, dolgunluğu azalır
  • Dudaklarda, yüzde solgunluk
  • Huzursuzluk
  • Baş dönmesi ve baygınlık
  • Susuzluk hissi
  • Hava açlığı yani hava alamama hissi

Şuur kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler şoka sebep olacak kadar büyük kanamaların hepsinde görülür. Ancak gözle görülebilir kanamalarda kan görüldüğü için teşhis kolaydır.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • iç kanamaların belirtileri?
  • iç kanamanın belirtileri?

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.