Kanama sebepleri ve kanamanın durdurulması

Kanama sebepleri ve kanamanın durdurulması

Genel Sağlık

23 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

1406 kez incelendi.

Kanama sebeplerini iki guruba ayırabiliriz.

  • Dış etkenlere bağlı kanamalar
  • Kendiliğinden meydana gelen kanamalar

Dış etkenlere bağlı kanamalar, vücutta bulunan bir hastalığa bağlı olmaksızın, kesici veya delici aletlerle ya da vurma veya çarpma, ateşli silahlarla meydana gelen kanamalardır.

Kendiliğinden olan kanamalar: Herhangi bir dış etken olmaksızın vücutta kendiliğinden olan kanamalardır. Örneğin: Yüksek tansiyona bağlı burun kanamaları, Tüberkiloz, mide ülser kanamaları bu tip kanamalardır.

 Kanama sebepleri ve kanamanın durdurulmasıKANAMALARIN DURDURULMASI

Kanama hem hastanın hayatını tehdit etmesi, hem de hastanın moralini bozarak telaşlandırması bakımından öncelikle durdurulması gerekir. Hasta mümkün olduğu kadar oturur veya yatar vaziyete getirilmelidir. Kanayan bölge kol, bacak gibi hareketli bir organda ise kalp seviyesinden yukarıya kaldırılmalı, yara yerinde pıhtı varsa kaldırılmalıdır.

 Kanamalar iki şekilde durdurulur:

Direkt tazyikle ve İndirekt tazyikle

Direkt tazyikle: Kanayan kısım üzerine gazlı bez, pamuk, temiz mendil gibi tamponla doğrudan parmağınızı koyarak tazyik etme işlemidir. Ya tampon maddesi üzerinden parmağınızı bastırarak ya da gazlı bez, kavrat, mendil, eşarp gibi bir araçla üzerinden sargı yapmak sureti ile devamlı hale getirirsiniz.

İndirekt : Eğer kanama direkt tazyikle durdurulamıyor ve direkt tazyik yapma imkanı olmuyor ise o bölgeye kan getiren damarın üzerine baskı yapmak sureti ile kanın gelmesine mani olma işlemidir. Bu tıpkı su kaçıran bir muslukta suyu durdurmak için vananın kapatılması gibidir. İndirekt yolla iki şekilde kanama durdurulur.

Tazyik noktalarına basmak

Turnike veya sargı tatbik etmek

Atardamarın vücutta belirli yerleri vardır. Parmak ucu ile bastırdığınız zaman buralardan nabız sayılabilir. İşte atardamarın yüzeyselleştiği noktalar üzerinden bastırarak atar damarın kemik ile parmağımız arasında sıkıştırılarak kanın geçmesine mani olunan nokta tazyik noktasıdır. Vücutta belirli 4 tane tazyik noktası vardır. Bunlar Boyun tazyik noktası, Köprücük altı tazyik noktası, Kol tazyik noktası, Uyluk tazyik noktasıdır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.