Kanama nedir – Damarlara göre kanama çeşitleri

Kanama nedir – Damarlara göre kanama çeşitleri

Genel Sağlık

23 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

7707 kez incelendi.

Kanama: Damar içerisinde oluşan kanın her hangi bir nedenle damar yatağının dışına çıkmasına kanama denir. Miktarı, yerine ve yaralanmanın büyüklüğüne göre değişir. Birkaç damla kan kaybından sonra durabileceği gibi, hastanın hayatını tehdit edecek kadarda fazla olabilir. Yaraların en çok korkutan ve telaşlandıran olay kanamanın olmasıdır.

Beslenmesi vücut gelişmesi normal sağlıklı bir insan vücudunda beden ağırlığının yaklaşık 1/13’ü oranında kan vardır. Yavaş yavaş ve uzun süreli kan kayıplarında anemi ortaya çıkar. Soluk bir görünüm, halsizlik ve bitkinlik yapar. Kaybedilen kan vücuttaki kan depo eden organlar ve dokulardaki kanın dolaşıma verilmesi ile kapatılır ise sistemik bir bozukluk meydana gelmez. Buna kompanse kanama denir. Eğer bu kan karşılanmaz ise tansiyon düşer, soğuk terleme, huzursuzluk gibi şok belirtiler ortaya çıkar, buna da dekompanse kanama denir.

Kanama nedir Damarlara g%C3%B6re kanama %C3%A7e%C5%9Fitleri 300x171 Kanama nedir   Damarlara göre kanama çeşitleriKanamalar meydana geldiği damarın cinsine göre 3 guruba ayrılır.

1- Atar damar kanaması: Her hangi bir nedenle atardamar da meydana gelen bir defektten kanın dışarı çıkması ile olur. Parlak kırmızı renktedir. Kalbe yakın büyük damarlarda fışkırır tarzdadır. Küçük damarlarda ise kalbin ritmine uygun şekilde kesik kesik kanar.

2- : Toplardamardaki her hangi bir yaralanma ile olan kanamadır. Rengi koyu kırmızıdır. Tazyiksiz ve sızıntı şeklindedir. Kanama olan yerin kalpten uzak tarafına bastırılınca kanama durur.

3- Kılcal damar kanaması: Kılcal damarlardan olan kanamadır. Kanın vasfı kısmen arteriyel, kısmen venöz karakterdedir. Rengi venöz kana göre biraz daha parlak kırmızıdır. Sızıntı şeklinde olur, direkt tazyik ile durur. Geniş bir bölgeyi kapsamıyor ise kanama miktarı önemli değildir ve hayatı tehdit etmez.

Kanamalar damardan olabileceği gibi aynı anda hem atardamar kanaması hem de toplardamar kanaması bir arada olabilir. Kanamalar da oluş şekillerine göre 2 guruba ayrılırlar.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • Kılcal damar kanaması?
  • toplardamar kanaması?

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.