Kan dolaşımı ve damarlar

Kan dolaşımı ve damarlar

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

24 Nisan 2012

Yorumlar Kapalı

3235 kez incelendi.

Küçük :

Toplardamarlar kanalı ile kalbin sağ kulakçığına gelen kan, sağ karıncığa geçer, oradan akciğerlere pompalanır. Akciğerlerde CO2 yi atar yerine O2 alarak tekrar kalbin sol kulakçığına döner. İşte kalbin sağ karıncığımdan akciğerlere, oradan tekrar kalbe dönme olayına küçük dolaşım denir. Görevi kanın oksijenlenmesini sağlamaktır.

Büyük Kan Dolaşımı:

Akciğerlerden oksijenlenmiş olarak kalbin sol kulakçığına dönen kan, oradan sol karıncığa geçer. Sol karıncıktan Aort ya da şah damarı adı verilen ana atar damar aracılığı ile bütün vücuda yayılır. Oksijeni kullanılarak yerine karbodioksit ve diğer metabolizma artıklarını alan kan toplardamarlar aracılığı ile tekrar kalbin sağ kulakçığına döner. İşte sol karıncıktan bütün vücuda dağılarak tekrar kalbe dönme olayına da büyük dolaşım denir.

Kan dola%C5%9F%C4%B1m%C4%B1 ve damarlar2 300x254 Kan dolaşımı ve damarlarDAMARLAR

Vücutta 3 çeşit damar vardır.

1- Atardamar: Kalbin sol karıncığından dolaşıma verilen oksijenlenmiş kanı, vücuda dağıtan yani kalpten dokulara giden damar sistemidir. Kalbe en yakın noktada en geniş, kalpten en uzak noktada en küçüktür. Yani kalpten uzaklaştıkça dallara ayrılır ve çapı küçülür. Akım yönü kalpten çevre dokulara doğrudur.

2- Toplardamar: Vücuttaki dokularda birikmiş olan kanı kalbe taşıyan damar sistemidir. İçerisinde oksijeni az karbondioksiti bol olan kanı taşır. Çapı kalbe yaklaştıkça artar. Akım yönü çevre dokulardan kalbe doğrudur. Kanın geriye doğru akmasını veya birikmesini önlemek için, içerisinde kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar yetmez durumuna düştüğü zaman varisler medya gelir.

3- Kılcal damar: Atardamar sistemi ile toplardamar arasında geçişi sağlayan çok küçük çaplardaki damar sistemidir. Bir taraftan arteriyel kan gelir, sistemi içerisinde dokulara dağılan kan toplardamar sistemine geçerek kalbe döner. Akım yönü arteriyel sistemden venöz sisteme doğrudur. ağının yapısı atardamar ve toplardamarlardan farklıdır. Bu iki damar sistemi sadece kanın taşınması görevini yapmalarına karşılık, kılcal damarlar madde alış verişini, bulundukları dokuların beslenmesini, metabolizma sırasında meydana gelen artık ve zararlı maddelerin dokulardan uzaklaştırılmasını sağlarlar.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • atardamar?
  • kan dolaşımı?

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.