Kaç çeşit dolgu vardır

Kaç çeşit dolgu vardır

mfg_searchterm:

Ağız ve Diş Sağlığı

11 Temmuz 2012

Yorumlar Kapalı

3386 kez incelendi.

Genel olarak dayanıklılığı ve sağlıklı olması sebebiyle tercih edilen en eski dolgu türü amalgam dolgudur. Bu dolgu civa ve metal tozlarının karıştırılması ile elde edilmektedir. Ve bilinen en dayanıklı dolgu çeşididir. Bu yüzden de sık olarak tercih edilmektedir. Fakat koyu ve metalik bir renge sahip olduğundan dolayı estetik görünüş bakımından pek de tercih edilmemeye başlanmıştır son zamanlarda.

Ka%C3%A7 %C3%A7e%C5%9Fit dolgu vard%C4%B1r Kaç çeşit dolgu vardırGünümüzde daha çok diş üzerinde estetik olarak sırıtmayacak ve göze hoş gelecek dolgular tercih edilmektedir.  Bu estetik olarak iyi görünen dolguların başında kompozit dolgular yer almaktadır. Bu kompozit dolgular reçine bazlıdır ve estetik bakımdan da çok iyidirler. Kullanım süreleri amalgam dolguya göre daha kısadır fakat bu dolgu tipi hem estetik bakımdan göze daha hoş görünmektedir hem de amalgam kadar dayanıklıdır.

Bunların dışında yine estetik olarak göze hoş görünen fakat laboratuarlarda özel olarak hazırlanan ve dişlerin üzerine yapıştırılan dolgular da vardır ve bu dolgular döküm dolgu olarak bilinmektedir.

 

 

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.