Ispanak Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Ispanak Hangi Hastalıklara İyi Gelir

mfg_searchterm:

Şifalı Bitkiler

05 Mart 2012

1 yorum yazıldı

2420 kez incelendi.

Ispanak Hangi Hastal%C4%B1klara %C4%B0yi Gelir 150x150 Ispanak Hangi Hastalıklara İyi GelirIspanağın 100 gr.ında 3.1 miligram demir bulunmaktadır. Fakat bitkisel kaynaklı bir besin olduğu için bu demirin vücut tarafından kullanım oranı hayvansal kaynaklı gıdalara göre nispeten daha düşüktür. İşin güzel bir tarafı ıspanağın aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı olmasıdır. 100 gr.ında yaklaşık 51 miligram C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini demirin, vücuttaki emilim oranını arttırıcı etkiler gösterdiğini söyleyebiliriz. İşte ıspanağın içerisinde hem demir hem de demir mineralinin bulunması bunun bio yararlılığını yani vücut tarafından kullanımını arttırmaktadır. Haftada 1 ıspanak tüketilmesi oldukça fayda sağlayacaktır. Fakat pişirme yöntemlerinde yaptığımız bir hata var. Ispanağın acı suyunu gidermek için hanımlar onu tuz ile ovalar ve hatta sıkarlar. Bu işlemler onun içerisindeki C vitamininin kaybolmasına neden olmaktadır. Bizler genelde ıspanağın kısa sürede ve yüksek ateşte pişirilmesi taraftarıyız. Hatta önemle vurgulanması gereken konulardan birisi de ıspanağın su ile pişirilmemesidir. Biz onu yıkadıktan sonra silkelesek bile üzerinde kalan damlacıklar onu pişirmek için yeterli olacaktır.
Genelde biz yemeklerin arttığı takdirde buzdolabında çok fazla sürüklenmesi taraftarı değiliz. Çünkü bekleme ile birlikte yemeğin içerisindeki C vitamini başta olmak üzere pek çok besin öğesinde kayıplar yaşanmaktadır. Bir de tekrar tekrar ısıtılan yiyecekler bakteriyel açıdan risk teşkil etmektedir. Ispanak için, tekrar ısıtıldığı takdirde zehirleyici bir etkisi vardır şeklinde bir bilgi kulağımıza gelmiş olabilir. Kalan ıspanağın ertesi gün tekrar ısıtılması bir problem oluşturmayacaktır. Hiçbir şekilde gıda zehirlenmesine yol açmaz.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • ıspanak hangi hastalıklara iyi gelir?
  • Ispanak hangi hastalığa iyi gelir?

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.