Ihlamur Çayının Yan Etkileri

Ihlamur Çayının Yan Etkileri

Şifalı Bitkiler

10 Şubat 2012

Yorumlar Kapalı

5827 kez incelendi.

Ihlamur %C3%87ay%C4%B1n%C4%B1n Yan Etkileri 150x150 Ihlamur Çayının Yan Etkileri bitkisi, soğuk algınlığına karşı oldukça etkili olan ve geçirmekte epey yararlıdır. İstanbul’da haziran ayının ortalarına doğru, çok güzel kokulu çiçekler açan bir ağaçtır. Yalnız halk arasında ıhlamur kaynatmak gibi bir deyiş vardır.

Ihlamur kaynatılmaz. Çiçekler açıldıktan sonra ağaç üzerinden toplanır, kurutulur ve çok eskimeden kullanılması gerekir. Kullanmadan önce, yine bir havanda toz edildikten sonra üzerine gerekli olan kaynar su konur. 10 dakika demlendikten sonra tüketilebilir hale gelir.

Piyasadan alırken bir sadece yeşil yapraklardan oluşan ıhlamur bir de sadece çiçeklerden oluşan ıhlamur görürüz. Çiçeklerden oluşanını tercih etmeliyiz. Çünkü yeşil yapraklarla birlikte satılan ıhlamurdan hazırlanan bir tıbbi çay etkili değildir. Çünkü ıhlamurdan gelecek olan faydayı, yeşil yapraklardan gelen maddeler bağlar, tutar, vücut ondan yararlanamaz. Dolayısıyla etken madde sadece çiçeklerde olduğu için saf çiçeklerden oluşan ıhlamuru kullanmamız gerekir. Ihlamurun içinde yumuşatıcı etkisi olan maddeler, güzel kokusundan dolayı sakinlik verici maddeler ve terletici özellikte maddeler vardır. Terletme, vücudu ısıtma, soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır. Yumuşatıcı olan etki yine hem sindirim sistemi bozukluklarında hem de soğuk algınlığındaki tahrişi azaltıcı olarak işe yarar. Kısaca ıhlamur bu gibi rahatsızlıklarda vazgeçilmez bir bitkidir.

Çok Okunan Bitki Çayları :

 

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • ıhlamur kaynatılır mı?
  • ihlamur çayinin zararlari?

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.