Ihlamur Çayının İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir

Ihlamur Çayının İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir

mfg_searchterm:

Bitki Çaylarının Faydaları

27 Temmuz 2013

Yorumlar Kapalı

2739 kez incelendi.

 

Hem hoş kokusu hem de hoş görüntüsü ile ıhlamur her bölge de farklı olarak yetişmektedir. En verimli ıhlamur yetiştiriciliği Marmara Bölgesi’nde ve Karadeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır. Büyük yapraklı ıhlamurlar genellikle sulak bölgeler de yetişmekte küçük yapraklı ve bol çiçeğe sahip ıhlamurlar ise genellikle daha kurak bölgeler de yetişmektedir. Ülkemiz de yetişen büyük yapraklı ıhlamurun demlenmesi ile yapılan bolca tüketilmektedir. Temmuz ayının başından Ağustos ayının sonuna kadar ıhlamurlar toplanmaktadır. Büyük yapraklı olan ıhlamurlar serilerek kurutulmaktadır. Kokusunu kaybetmemesi için kapalı bir alan da kurutulmaktadır.

Ihlamurun hem kabuğu hem de çekirdeği ve yapraklarından yapılan ıhlamur çayı vücudumuz için çok faydalı olmaktadır. İlk olarak tercih edilen ıhlamur çiçekli olarak toplanmış ve kurutulmuş olan ıhlamur olmaktadır. Çünkü çiçeği ile kurutulmuş ıhlamur grip ve nezle gibi hastalıklar da vücuda direnç kazandırmaktadır. Özellikle kış ayların da doğal bir çay olmasından dolayı sabah kahvaltı da bile siyah çay yerine ıhlamur içilmektedir. Sabah erkenden evden çıkan kişiler için iyi olmaktadır. Çünkü ıhlamur üşümeyi de engellemektedir. Ihlamur vücut ısısını yükselttiğinden dolayı ateş düşürücü ve terletici bir etkisi olmaktadır. Terletici etkisi sayesinde vücut toksinlerden arınmaktadır.

Öksürüğün kesilmesi ve bronşit gibi rahatsızlıkların önlenmesinde ıhlamur çayı tavsiye edilmektedir. Kas kasılmalarını azaltırken stresi ortadan kaldırmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.