Guatr hastalığı çeşitleri, tedavi süreci, ameliyatı ve ilaç kullanımı

Guatr hastalığı çeşitleri, tedavi süreci, ameliyatı ve ilaç kullanımı

mfg_searchterm:

Genel Sağlık

30 Haziran 2012

Yorumlar Kapalı

4211 kez incelendi.

Kalkan bezinin, kanser ve iltihap dışında farklı nedenlerden dolayı büyümesine diyoruz. Tiroid bezi, görevini zamanla yapamaz ve hastalığı meydana gelebilir. Boynumuzun ön kısmı dahil, orta kısıma bağlı olan tiroid bezi, görevini yapamadığı takdirde, sinir bozukluğu, istem dışı ellerin titremesi gibi farklı belirtiler de sıralanabilir.

Az hormon Guatr hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1 %C3%A7e%C5%9Fitleri tedavi s%C3%BCreci ameliyat%C4%B1 ve ila%C3%A7 kullan%C4%B1m%C4%B1 300x261 Guatr hastalığı çeşitleri, tedavi süreci, ameliyatı ve ilaç kullanımısalgılandığı vakit, hipotiroidi hastalığı meydana gelmektedir. Bezin salgılanan sıvısı, yetersiz bulunduğu zaman, vücut ısısı düşer, vücut kasları yavaş hareket eder. Bu sorunların olduğu hastalar, doktora gittiklerinde, ilaç veya iğne şeklinde hormon enjekte edilir. Enjekte sonrası hasta kendini iyi hissetmelidir. Hormon yetersizliği problemi ortadan kalkmazsa farklı guatr hastalık çeşitleri meydana gelebilmektedir.

Birincisi; hormon düzensizliği olmadan oluşan : Bu hastalık grubunda, üç farklı guatr bulunur:

a) Diffüz Guatr (Tiroid bezinin zamanla, dengeli bir biçimde büyüdüğü),

b) Soliter Tiroid Nodülü (Tiroid bezinde, sadece bir tane yumru(büyüme) oluştuğu),

c) Multinodüler Guatr (Tiroid bezinde, birden fazla sayıda çok yumrunun oluştuğu.

İkincisi; Tiroid Bezi ‘nin, hiç beklenmediği bir anda, dengesiz olarak salgılanan sıvı sonucu meydana gelen hastalık: Bu gruba, zehirli guatr da denmektedir. Vücut, fazla tiroid bezi bulunması halinde, daha önceden olmadığı gibi hızla çalışan bir vücut görülür. İstemsiz olarak ellerde titreme ve kuvvetli, aslında fazla hissedilmeyen kalp çarpıntısı görülür.  Bu gruba ait üç farklı guatr çeşidi bulunmaktadır:

a) Basedow Hastalığı (Bezin tamamının büyümesi),

b) Toksik Adenom (Tek bir büyümenin, diğerlerinden daha fazla hormon salgılaması),

c) Plummer Hastalığı ( Bezde, küçük-büyük fazlalıkla yumrunun oluşması).

Genellikle guatr hastalığına yakalanan insanların, çoğunlukla aynı problemlerle karşılaşması, doktorların da dikkatini çekmiştir. Ellerde titreme, sinirli hâl, hormonal dengesizlik. Bu üç belirti, bu hastalığa yakalanan neredeyse tüm insanların ortak noktalarıdır. Guatr tedavisinden sonra, hastalıktan kurtulma şansı %20-30 olarak doktorlar tarafından belirlenebilmiştir. %70 ameliyat oranı, insanların moralini bir hayli bozmaktadır. Bu oranlar, tüm guatr türlerini tabii ki kapsamamaktadır. Basit guatr hastalıkları, tedavi sonucunda %100 gibi net bir oran ile sonuç alınabilmektedir. Guatr ameliyatları, ülkemizde yaygındır.

Guatr ‘ın yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir çok farklı çeşitlerde hastalığı vardır. Tüm hastalık türlerinde, ameliyat yapılması pek doğru olmayabilir. Zaten doktorların raporuna göre ameliyat yapılır.guatr belirtileri 200x300 Guatr hastalığı çeşitleri, tedavi süreci, ameliyatı ve ilaç kullanımı Ancak, kanser olmayan diğer nodül guatr türü hastalıklarda ameliyat gerekebilir. Hiçbir nodülde, kanser riski bulunmazsa, hastaya “kanser riski var, nodül kanserli” denilemez. Ameliyat öncesinde, hastanın;  Tiroid ile ilgili derlenmiş kan tahlilleri, tiroid ultrasonografisi, iğne biyopsisi ve tiroid sintigrafisi yapıldıktan sonra, tiroid hastalığı düzeyi oluştuktan sonra, kesin tanı konularak, doktorun gerekli açıklamalarından sonra ilaç veya ameliyat ile iyileşme sürecine girer. Karar verildikten sonra, ilaçlı muayene veya ameliyatlı iyileştirme yöntemi uygulanabilir. Ameliyat yapılırken, hasta tamamen uyutulması şarttır. Uzman ve işinin ehli bir anestezi uzmanı, bu işi üstlenebilir. Aksi halde hasta erken uyanırsa, solunum güçlüğünden dolayı koma sürecine gidilebilir.

Ameliyat sonrası, hasta bir gün hastanede istirahat ettikten sonra, doktor gözetiminde –eğer doktor uygun görürse- ikinci günün öğlen saatlerinde evine gidebilir. Yaklaşık bir hafta sonra, tiroid bezi dokusunun, tümünü incelendikten sonra, “patoloji raporu” adı verilen rapor incelenir. Raporda, kanser riski taşımadığı bilgileri doğrulanırsa, hastaya ömür boyu tedavi sürecine gidilir. Bu süreç, hastanın daha iyiye gitmesine yardımcı olma çalışmasıdır. Ne kadar sıklıkla kontrole gelmesi hastaya iletildikten sonra, tiroid hormonu lazım gelen hastalarda, kalsiyum kullanma mecburiyetindedirler.

Hasta, ömür boyu tedavi sürecine girdikten sonra, doktorun verdiği ilaçları ve tedavi günlerini kaçırmaması gerekir. Bu durum, aksatılmaz ise daha iyi olacaktır. Çünkü tiroid hormonlarını gerekli düzeyde tutmak, tiroid bezi dokularının tekrar kanser riski taşımasını engeller.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • guatr hastaligi?
  • guatr cesitleri?

Etiketler: , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.