En Önemli Hamilelik Belirtisi Nedir

En Önemli Hamilelik Belirtisi Nedir

mfg_searchterm:

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

15 Ocak 2012

1 yorum yazıldı

6119 kez incelendi.

En %C3%96nemli Hamilelik Belirtisi Nedir 150x150 En Önemli Hamilelik Belirtisi NedirHer adet döneminde kadının vücudu özellikle yumurtlamadan sonra hamileliğe hazırlanmaya başlar. Bu dönemde rahimin iç duvarını kalınlaştıran bir hormon yükselmeye başlar ve buna bağlı olarak göğüslerde dolgunluk, ödem hali gelişebilir. Eğer bu arada yumurtlama sırasında döllenmede gerçekleşir, gebelikte oluşursa o zaman bu artarak devam eder. Dolayısıyla esasında yumurtlama evresinden itibaren gebeliğe benzer belirtilerle karşılaşabiliyoruz. Onun için adete yakın dönemde gebe kalmamış olsa bile bayanlar acaba bunlar gebelik belirtileri mi diye düşünebiliyor.

Yumurtlama sırasında döllenme gerçekleşirse 7 ile 10 gün sonra bu döllenen yumurta ile spermin oluşturduğu embriyo dediğimiz bebek rahme yerleşiyor. Bu andan itibaren başka hormonlarda salgılanmaya başlıyor. Bazen bu dönemden itibaren de bulantı gibi gebelik belirtisine de rastlayabiliyoruz. Bu yerleşme sırasında hafif bir ağrı, kramp ve minik bir kanamada olabiliyor. Buda esasında erken bir adetle karıştırılabiliyor ve gebelik de bu şekilde atlanmış olabiliyor.

Erken dönemde yorgunluk, sürekli bir uyku hali, baş ve beş ağrısı gibi belirtilerde gebeliğin belirtileri olabiliyor ama bunların başka şeylerle karıştırılmaması önemli. Ancak en önemli gebelik belirtisi adetin gecikmesi. Özellikle düzenli adet gören kadınlar da eğer adet gecikmesi oluyorsa ve bu kişinin bir cinsel aktivitesi de söz konusuysa mutlaka gebelik açısından değerlendirilmesi gerekir.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.