Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Korunma Yolları, Nedenleri

Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Korunma Yolları, Nedenleri

mfg_searchterm:

Ağız ve Diş Sağlığı

30 Haziran 2012

Yorumlar Kapalı

2306 kez incelendi.

Dişlerimiz, hayatımız boyunca en çok özen göstermemiz gereken, ağzımızdaki en önemli yapılardır. Mine, Diş Özü Tabakası ve Dentin ‘den oluşan bir diş yapımız vardır. yetişkin bir insanda, ortalama 32 diş bulunmaktadır. Diş Özü Tabakası ‘nın içinde, önemli duyu sinirlerimiz mevcuttur. Bu sinirler, sıcağa ve serinliğe karşı hassas bir yapıya sahip olduğu için, aşırı sıcak ve soğuklarda “Diş Ağrısı” olarak adlandırılan hastalık oluşmaktadır. Diş Ağrısı, bu nedenlerden de oluşmayabilir. Küçüklüğümüzden beri tükettiğimiz şekerli ve sert besinler, dişlerimizin ve diş etimizin en büyük düşmanlarıdır. Di%C5%9F ve Di%C5%9F Eti Hastal%C4%B1klar%C4%B1 Korunma Yollar%C4%B1 Nedenleri Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Korunma Yolları, NedenleriDişlerimizde parçalanan besin, tükürük bezi yardımıyla kimyasal sıvı oluşturularak, besinlerin daha çözülebilir hale getirilip midemize yönlendirmemizi kolaylaştırır. Bunların yanında, diş yapımızın daha iyi görünümü için, diş sağlığımıza önem vermek zorundayız. Peki sabahlara kadar devam eden ağrılar, dişlerinizin çirkin görünümü, bakteriler yüzünden çürük dişlerin pis kokması gibi sorunları ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

Günde iki defa, yemeklerden sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız. Fırçalama işlemi, dişlerin köküne fazla baskı yapmadan, nazik bir şekilde yapılmalıdır. Diş fırçasının, üç ayda bir değiştirilmesi zorunludur. En başta diş fırçanızı seçerken, markası belli olmayan, müşteri yorumu almayan diş fırçalarını tercih etmemeniz gerekmektedir. Kendini kanıtlamış ve müşteri yorumları olumlu denebilecek kadar çok olan diş fırçalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Bu, aynı şekilde diş macunları için de gereklidir: Ağızda, ilk olarak diş eti iltihaplanması ve çürümedir. Çürük bir dişi tedavi ettirmek istiyorsanız, gördüğünüz ufacık bir siyahlık bile tüm dişinize sebep olabildiği için, hemen diş hekimine başvurmalısınız. Herhangi bir dişinizin üstünde siyah nokta var ise, mutlaka bakteri çokluğu vardır. Bakteriler, oksijenli ve oksijensiz bir ortamda kolayca üreyebildikleri için, dişlerinizin köküne kadar ilerleyebilirler. Bakteriler, tükettiğimiz şekerli gıdalardan bulaşabilmektedir. Günde düzenli olarak fırçalanmayan dişler, bakteriler tarafından çürümeye bırakılır. Bakteriler, ürettikleri asit sayesinde, dişlerimizin en önemli yapılarından; Mine ve Dentin ‘e zarar vererek oyuklar oluşmasını sağlar. Bu sebeple, dişlerimiz soğuğa, sıcağa ve şekerli yiyeceklere karşı belirgin bir şekilde hassaslaşmaya başlar. Belirttiğimiz gibi, çürük için önlem alınmaz ise (dolgu vb.), bakteriler dişin köküne ve özüne kadar ulaşır, ardından dişiniz kullanılmaz hale gelir ve çektirdikten sonra dahi sızlar.

di%C5%9F eti hastal%C4%B1klar%C4%B1n%C4%B1n nedenleri 300x224 Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Korunma Yolları, NedenleriDiş çürümelerini engellemek için, bebeklikten beri eğitim şarttır. Bebeklerin dişleri çıktığı zaman, doktor yardımı ile, tavsiye edilen diş fırçası ve macunlarıyla diş fırçalamaya en baştan başlanabilir. Daha sonrasında , çocukluk zamanlarında yiyecekleri bolca şeker gıdalarının, oluşturabilecek sorunlardan kurtulması için diş fırçalama alışkanlığı edinilmesi şarttır.  Kola türü gazlı içecekler, dişlerimize önemli derecede zarar vermektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarımıza, kola ve gazlı içecekler yerine, süt, meyve suyu, su, ayran gibi içecekleri sevdirmemiz ve  içirmemiz gerekmektedir. Bu sebep ile, tükettiğimiz şekerli gıdaları en aza indirmek, çürüyen dişlerimizi ve oluşabilecek riskini azaltabilecektir. Çocuklarımızda, daha küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığını sevdirirsek, büyüdükleri vakit diş çürümesi sorunlarını ortadan kaldırmış oluruz. Özellikle diş hekimlerine giden hastalarda, 14-15 yaşlarındaki çocukların daha fazla olması dikkat çekmektedir.

Diş eti üzerlerinde oluşan iltihaplanmalara, yemeklerimizden kalan kalıntılar neden olmaktadır. Eğer dişleriniz sağlıklı ise, diş etiniz yine şişer ve hassas olur, fakat kanamazlar. Normal sağlıksız bir diş eti hem şişer, hem kadar hem de hassas olduğu için, yemek yemenizi iyice zorlaştırır. Aynı zamanda, sinirlerinizin yapısını bozarak, sebepsiz yere diş ağrımalarını da tetikleyebilir. Diş yuvası zarı, tedavi edilmediği takdirde kullanılmaz hale gelir. Ardından diş çektirilmek zorunda kalır.

En Çok Cevaplanan Sorular :

Etiketler: , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.