Çörek otu yağının kullanımı

Çörek otu yağının kullanımı

mfg_searchterm:

Çörek Otunun Faydaları

23 Mayıs 2012

3 yorum yazıldı

8269 kez incelendi.

Çörek otunun çiçeğinde bol tohum bulunur. Çörek otunun çiçekleri 8 tane ikili yapraktan oluşur yaprakların içi tohumu ile doludur. Bu yapraklar soluk lila rengindedir. Çörek otunun çiçeğinin yapraklarının içerisinde ki tohumlar büyüyüp olgunlaşınca yapraklar dağılır ve içinde ki tohumlar etrafa saçılır. işletmecileri bu tohumların hasat zamanında, tohumları toplar ve güneşte kuruturlar.

Güneşte kurumuş tohumlar artık işlenmeye hazırdırlar. İşletme sahibi onları alır ve preslenmek üzere fabrikaya götürür. Çörek otu tohumunun içerisinde yüzde 35 oranında yağ vardır preslenen tohumlardan yağ çıkartılır. Tamamen steril ortamlarda preslenen çörekotu tohumlarından çıkan yağ şişelenir ve ülkemizde ki tüm eczaneler, baharatçılar ve marketlerin raflarında yerini alır.

%C3%87%C3%B6rek otu ya%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n kullan%C4%B1m%C4%B1 300x200 Çörek otu yağının kullanımıAyrıca çörek otu tohumunda uçucu yağlar da mevcuttur. Çörek otu tohumunda içerik olarak alkolaitler, protein ve saponin gibi maddelerde bulunur. Tohumların en büyük özellikleri anti mikrobiyel olmalarıdırlar. Bunun için aslında insan sağlığı bakımından oldukça önemlidirler. Çörek otu yağının ağrı kesici özelliği ve mikrop kırma özelliği vardır. Ayrıca anti alerjik ve anti flamatuar özelliklidir. Çörek otu yağının bir özelliği, ateş düşürmesidir.

vücuttaki tüm iç organları koruyucu özelliğe sahiptir. İltihap giderici, ağrı ve ateş düşürücü olarak harika bir ilaçtır. Yapılan deneylerde çörek otu yağının trigliseridi azaltan bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Çörek otu yağını tüm aktarlar ve eczanelerde veya büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Çörek otu yağı hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen çörek otunun faydaları adlı makalemizi okuyunuz.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • çörek otu yağı faydaları?
  • çörek otu yağı?

Etiketler: , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.