Adet gecikmesi her zaman için gebelik belirtisimidir

Adet gecikmesi her zaman için gebelik belirtisimidir

mfg_searchterm:

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

16 Ocak 2012

1 yorum yazıldı

3103 kez incelendi.

Adet gecikmesi her zaman i%C3%A7in gebelik belirtisimidir 150x150 Adet gecikmesi her zaman için gebelik belirtisimidirAdet gecikmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi ve mutlaka teşhis edilmesi gereken esasında gebeliktir. Özellikle yumurtlama çağında olan kadınlar da ve eğer cinsel aktivitesi varsa gebelik mutlaka değerlendirilmelidir. Ancak adetin gecikmesine sebep olabilecek birçok başka sebepte vardır. Mesela stres, stres hormonları beyinden yumurtalıklara doğru salgılanan sistem de hormonların değişmesine ve adet gecikmesine neden olabilir.

Sadece yaşam tarzı değişiklikleri, mesela sürekli gece çalışan bir hemşire vardiyasını değiştirirse bu bile adet düzensizliğine yol açabiliyor. Ancak bunlar geçici oluyor ve birkaç ay içerisinde düzeliyor. Yinede bir adet gecikmesi olduğunda eğer şüphe varsa bir testi mutlaka yaptırılmalıdır.

Ayrıca ilerleyen yaşlarda daha çok görülmek üzere eğer yumurtalık fonksiyonları azalıyorsa, menopoza yakın bir dönemdeyse ya da menopoza girdiyse adet gecikmesi olabilir.

En Çok Cevaplanan Sorular :
  • stresten adet gecikmesi olur mu?
  • stres adet gecikmesine neden olurmu?

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazıda yorumlar kapalı.